Hayvanlar Alemi

Yılbaşı Ağacı Solucanı

      Spirobranchus giganteus canlısı, bilinen adıyla ise “Yılbaşı ağacı solucanı” dünya üzerindeki tropikal sularda bulunan bir solucan türüdür.

İsmini, üzerindeki rengârenk çam ağacına benzeyen dokunaçlarından alır. Bu süslü dokunaçlar canlının beslenmesinde rol oynar.

Sarmal şeklindeki renkli dokunaçlar, canlının deniz dibindeki besin maddelerini kolaylıkla almasını sağlar.

Dokunaçların diğer önemli özelliği canlının solunum ihtiyacını karşılamasıdır. Besin maddelerini aldıkları gibi, deniz suyundaki erimiş oksijeni sarmallar sayesinde bünyesine alır.

Bu solucanlar fazla hareket etmeyen, sakin canlılardır. Aslında, renkli dokunaçları görünür hâldeyken kendisi canlı bir mercan içinde delik açtığı yuvasına girer. Korktuğu zaman da acele ile yuvasına saklanır, kendisini avcılardan korur.

Yılbaşı ağacı solucanları çeşitli renklerdedir. Çok büyük olmamakla birlikte, uzunlukları yaklaşık 1,5 inç kadardır. Zaten, renkli ve kendinden süslü dokunaçları onları fark edebilmek için yeterlidir.

Etiketler

Merve BAYRAM

Merve BAYRAM Kimdir?30 ekim’de Sinopda doğdu. Çocukluk yıllarını pek yaramaz 90’lı yıllarının sonuna kadar doyasıya yaşamış bir kişidir. Akrep burcudur ve çoğunlukla sessiz biridir. Hatta bu yüzdendir ki kendini yazarak ifade etmesine çok sever. Soğuk kış gününde kahve içerken kitap okumaya bayılan hatta yaz günü hep bunun hayalini kuran birisidir. Yazılarında Teknoloji, Hayvanlar, Genel Kültür, Sağlık kısacası her türlü konuya yer vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün