Teknoloji

Yapay Zeka Nedir ?

Yapay zeka ülkemizde ve dünyada son zamanlarda oldukça popüler bir konu haline geldi. Özellikle bilim insanları yapay zeka üzerine yoğun çalışmalar yapıyor. Yapay zeka, bilgisayarların insan gibi davranma şeklidir. Konuşma, algılama, hareket, insan gibi davranma özelliklerine sahip yazılım ve donanım bütünüdür. Genel olarak insanların incelenmesi, bu inceleme sonucu insani özelliklerin makinelere verilmesi amacındadır.

Herhangi bir arabanın kendi kendine ilerlediğini, uçağın kendiliğinden uçtuğunu, bilgisayar verilerinin kendi kendine girildiğini düşünün! Yapay zeka insanlığa büyük ölçüde katkılar sağlayacak. Fakat aynı zamanda insanlık için de bir tehlike oluşturmuyor değil. Yapay zekanın harekete geçmesinin ardından insan gücüne olan ihtiyaç yok olacak. Binlerce insan işsiz kalacak. Teknolojinin iyi yönlerini gördüğümüz gibi olumsuz yönlerini de görmekte fayda var.

Yapay zeka için kısaca robot diyebiliriz. Bilim kurgu filmlerinden izlediğimiz, bizlere imkansız gibi gelen robotlar artık gelecekte değil! Günümüzde bu konu hakkında oldukça derin araştırmalar ve başarılı denemeler yapılıyor. Yapay zekanın insan benzeri işler yapabilmesi için birtakım algoritma yüklemeleri yapılması gerekiyor.

Bu algoritmalar da yapay zekanın öğrenilmesi gerekiyor. Sonuçta bu bir makine ve ne verirseniz onu uygulayacaktır. Bu nedenle de makineye sürekli bilgi verilmesi, öğretilmesi, yükleme yapılması gerekiyor. Derin öğrenme, makine öğrenme gibi bazı öğrenme şekilleri var. Bunlar robota yüklendikten sonra insan benzeri davranış tespit edilebilir.

yapay-zeka

Yapay zekanın nasıl işleyeceğini düşünmek isteyenler için Apple’daki Siri bir örnek olabilir. Bildiğimiz gibi Siri söylenenleri uygulayan küçük çaplı akıllı robottur. Yalnızca görebildiğimiz, dokunabildiğimiz fiziksel hali yok, bir cep telefonunun içinde.

Yapay zeka için çok büyük şeyler düşünmeye gerek yok. Spotify’da dinlediğiniz müzikleri düşünün. Bu müzikleri sistem algılıyor ve sizlere daha sonra beğene bileceğiniz müzikler sunuyor. Dinlediğiniz müziklere benzer müzikler ortaya çıkıyor. Bu da bir yapay zeka örneğidir.

Yapay zeka şimdilik insanlık adına çok önemli bir adım. Birçok işimizi kolaylaştıran müthiş bir teknoloji. Fakat dahi olarak anılan Elon Musk ve Stephan Hawking bu şekilde düşünmüyor. Bu dahiler yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceği iddiasındalar. Hep birlikte bunun nasıl sonuçlanacağını göreceğiz…

Etiketler

Bilgi Tarifi

En kapsamlı Türkçe bilgiler sitesi. Hayvanlar, gezegenler, insanlar, tarih, bilim, ülkeler, uzay, doğa ve daha birçok konu hakkında ilginç bilgiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün