Coğrafya

Türkiye’nin Tek Fiyordu Nerededir?

       Türkiye’nin en kuzeyi olan Sinop, hem tarihi hem de doğal güzelliklerle bezeli, şehrin en uç kısmının 3 tarafının denizlerle kaplı olduğu muazzam güzellikte bir şehir olan Sinopda bulunan dünyanın nadir coğrafi oluşumları arasında olan Hamsilos, Türkiye’nin tek fiyordu olma özelliğine sahip. Yemyeşil ormanı, rengarenk çiçekleri ile bir nehir gibi kara içine giren Hamsilos fiyordu, Sinop il merkezine 11 kilometre uzaklıkta, yani yaklaşık 20 dakika. 

Hamsilos Koyu tanıtımlarında, özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde rastlanan fiyord oluşumunun Türkiye’deki tek örneği olarak gösteriliyor. Hamsilos Koyu aslında bir fiyort değil bir deniz girintisi ama bir fiyorttan çok daha güzel. Gerçekten de deniz burada bir nehir gibi kıvrıla kıvrıla kara parçasının içlerine doğru girerken ilginç bir görünüm sergiliyor. Bu özel yapısından dolayı bölge, Kültür Bakanlığı tarafından 1991 yılında 1. derece doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alındı. 

Koyun asıl adı Hamsolos olsa da halk tarafından Hamsilos olarak anılıyor. Oksijen yoğunluğu açısından bakıldığında ülke genelinde birinci sırada değerlendirilmektedir. 

1.Derece Doğal Sit Alanı da olan Hamsilos Tabiat Parkı, Türkiye’nin 22. Tabiat Parkı olup, Sinop’un da en özel alanlarından biridir. Sinop’un diğer cazibe merkezlerinden olan İnceburun ve Sarıkum Gölü dışında şehre gelen ziyaretçilerin en az %85’inin mutlaka uğradığı bir alandır. Türkiye’nin turizm sembollerinden Hamsilos koyuna Akliman yolundan ulaşılıyor. Dünyanın nadir coğrafi oluşumları arasında olan Hamsilos Koyu Türkiye’nin en kuzey ucunda yer alır. Yeşille mavinin iç içe geçtiği milli park statüsündeki bu doğa parçası, dinginlik ve sakinlik arayanların mekânı. Sinopluların genellikle mesire alanı olarak kullandığı Hamsilos, fırtınalı havalarda balıkçılara korunaklı liman işlevi de görüyor. 

Koyun önüne kadar gelen araç yolunun ardından, Hamsilos’u yürüyerek keşfetmek gerekiyor. Zengin bir bitki ve hayvan topluluğuna sahip koy, doğa severler tarafından “Karadeniz’in Gökova’sı” olarak da nitelendiriliyor. 

Hamsilos Koyu, Deveci Deresi adlı küçük bir akarsuyun ağzında yer alan 300-400 m’lik bir deniz girintisidir. Hamsilos Limanı, morfolojik delillere göre, Deveci Deresi Vadisi’nin aşağı kesiminin, karada oluşan çöküntüler sonucunda sular altında kalmasıyla oluşmuş, dünyada sadece Norveç ve Sinop’ta bulunan “ria” tipi bir kıyıdır.Harika bir havası, kolay kolay etkisinden çıkamayacağınız harika bir doğal güzelliği vardır Hamsilos Koyu’nun…

Özellikle gün batımında mutlaka Hamsilos’ta olmalısınız. Gün battığı sırada bu doğa harikası bambaşka bir manzaraya bürünür. 

Hamsilos Tabiat Parkı nerede, nasıl gidilir?

Sinop şehir merkezinin batı çıkışında bulunan Hamsilos tabelasından sapacak ve sahil yolu boyunca devam eden oldukça keyifli yaklaşık bir yolculuk yapacaksınız. Akliman Koyu’nu geçtikten sonra Hamsilos Tabiat Parkı’na ulaşabilirsiniz. 

Hamsilos Tabiat Parkı’nda Ne Yapılır?

Parka gittiğinizde mutlaka sol tarafı yakından görmelisiniz. Çünkü birazdan daha detaylı anlatacağımız Türkiye’nin tek fiyordu orada bulunuyor. Burada deniz bir nehir gibi ormanın iç kısımlarına doğru süzülüyor. Zaten dedik ya, her yer orman her yer deniz…

Sessiz, sedasız ve berrak bir deniz karşılıyor sizi burada. Akdeniz’de mi Karadeniz’de mi olduğunu şaşırıyor insan. Denizin kenarına doğru inebilir ne kadar temiz olduğunu siz de daha yakından görebilirsiniz. Biraz yukarıda bulunan masalarda harika manzaraya karşı oturmak, çayınızı kahvenizi içmek veya götürdüğünüz yiyecekleri yemek burada yapılacak en güzel aktivitelerden. Bunlara ek olarak Hamsilos’ta yapılabilecekler arasında mevsim uygun ise denize girmek ya da tekne turu yapmak da var. Ayrıca dilerseniz Hamsilos Koyu’nda ya da çevresindeki alanlarda kamp yapabilirsiniz.

Etiketler

Merve BAYRAM

Merve BAYRAM Kimdir?30 ekim’de Sinopda doğdu. Çocukluk yıllarını pek yaramaz 90’lı yıllarının sonuna kadar doyasıya yaşamış bir kişidir. Akrep burcudur ve çoğunlukla sessiz biridir. Hatta bu yüzdendir ki kendini yazarak ifade etmesine çok sever. Soğuk kış gününde kahve içerken kitap okumaya bayılan hatta yaz günü hep bunun hayalini kuran birisidir. Yazılarında Teknoloji, Hayvanlar, Genel Kültür, Sağlık kısacası her türlü konuya yer vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün