Sağlık

Siroz Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Siroz hastalığı karaciğerde ortaya çıkan yaraların iyileşmeyip daha da ilerlemesi sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

Hepatit A-B-C veya alkol kullanımı gibi etkenlerden dolayı karaciğerde yaralar çıkmaya başlar buda sirozun doğmasına sebep olur.

Bu hastalıkta karaciğere verilen hasarın geri dönüşü yoktur ancak erken teşhis gerçekleştirilirse hasar düzeyi en alta kadar düşebilir ama hastalık ilerlerse yaralar büyür ve karaciğerin görevini yerine getirmesine izin vermeyerek kişinin ölümüne sebebiyet verebilir.

Bazı durumlarda hastalığın ilerlemesiyle birlikte karaciğer kanseri görülebilmektedir.

Siroz Hastalığı Nedir?

Siroz genellikle kan testi ile teşhisi konulabilen bir hastalıktır. Doktorların isteğine göre farklı tahliller ve testlerde istene bilmektedir. Bu tedavilerde en önemli hedef hastalığın ilerlemesini durdurmaya çalışmaktır bu yüzden sirozun o kişiye ortaya çıkmasındaki nedeni bulmaktan geçmektedir.

Siroz-Hastalığı-nedir

Hastalığa yakalanmadan önce alınması gereken önlemler şu şekilde sıralanabilir: 

-Alkol tüketimi varsa bunu azaltarak hiç kullanmamış olmak.
-Sağlıklı ve dengeli beslenmek.
-Hepatit hastalıklarından uzak durmaya çalışmak.
-Tabi ki en önemlisi de fazla kilolardan kurtularak ideal kilonuzda yaşamak.

Hastalığın artık kişinin hayatını tehlikeye soktuğunda yapılacak tek şey kalır oda karaciğer naklidir.

Siroz Hastalığı Oluşum Nedenleri?

Karaciğer normalde kendini en çok yenileme gücüne sahip olan bir organdır. Ama yaraların oluşumu engellenemediği takdirde giderek artarak karaciğer görevini yerine getiremez duruma gelir.

siroz-hastalığının-nedenleri

Vücuttaki demir birikimi, karaciğerin yağlanması, şeker metabolizması, aşırı alkol tüketimi, safra kanallarındaki hasarlar, Hepatit A-B-C, sağlıksız beslenme, fazla kilolar, yemekleri aşırı yağlı yemek, gibi temel faktörler sirozu ortaya çıkartır.

Siroz Hastalığı Belirtileri

Genel olarak siroz hastası bir kişi bunu erken fark edemez. Çok uzun bir süre geçtikten sonra hastalık ağırlaşarak kendini ortaya çıkarır.

Halsizlik, ciltte kaşıntı, bacaklarda şişkinlik, iştahsızlık, karın bölgesinde şişkinlik ve ödem, kilo gibi durumlar siroz hastalığının belirtileridir.

Etiketler

Bilgi Tarifi

En kapsamlı Türkçe bilgiler sitesi. Hayvanlar, gezegenler, insanlar, tarih, bilim, ülkeler, uzay, doğa ve daha birçok konu hakkında ilginç bilgiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün