Biyografi

Sadri Alışığın Hayatı ve Eserleri

       Sadri Alışık 5 Mart 1925 yılında İstanbul’da doğdu. Asıl adı Sadrettin olmasına rağmen, annesi Saffet hanım ve babası Rafet Kaptan onu hep Sadri diye çağırırlardı. Babası Kaptan olduğundan haftada biriki kez eve gelebiliyordu. Bu yüzden ailenin sorumluluğu ve idaresi anne Saffet Hanım’da idi. Sadri Alışık sekiz yaşındayken kız kardeşi Nevin dünyaya geldi.

Sadri Alışık’ın içindeki oyunculuk aşkı küçük yaşlarda kendini göstermeye başlamıştı.. Arkadaşları bilye oynayıp, uçurtma uçururken, O piyesler hazırlayıp mahalle arkadaşlarına oyunlarını sunardı.. Altı-yedi yaşlarındayken bir sünnet gecesinde Naşid Özcan Tiyatrosu’nu izledi. O günden sonra tiyatroya olan tutkusu başladı. Paşabahçe 39. İlkokulunda üçüncü sınıftayken ”İSTİKAL PİYESİ” adlı oyunda “Adalı Halil” rolünü aldı ki bu başroldü.

İlkokulu bittikten sonra ailenin isteği ile Cağaloğlu’na taşındılar. Orta okul ikinci sınıfta tiyatro aşkı tekrar başladı. Ancak okulda tiyatro yoktu.

Liseye İstanbul Erkek Lisesin’de başladı. Lisenin yanısıra Cağaloğlu Halk Evi’nde tiyatroya gidiyordu. Liseyi bırakıp devam mecburiyeti olmadığından Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne kayıt oldu.

Yavaş yavaş, sahne, resim, tiyatro derken sinemaya adım attı ve ilk filmi Günahsızlar’ı 1945 yılında çevirdi. Şöhret basamaklarını hızla ilerleyen Sadri Alışık 1959 yılında çevirdiği Yalnızlar Rıhtımı adlı filmde otuz sekiz yıllık hayat arkadaşı Çolpan İlhan ile tanıştı. Evlendikten bir kaç sene sonra oğlu Kerem dünyaya geldi. Sinema yaşantısının yanı sıra, sahne showlarında da çok başarılı oldu. İçkiyi çok seven Sadri Alışık, en iyi dostu Ayhan Işık’ın ölümünden sonra kendini iyice içkiye verdi. Karaciğer yetmezliğinden Amerika’ya giden Sadri Alışık Amerika’da yaşayan Türk doktoru Münci Kalayoğlu tarafından ameliyat edildi ve sağlığına kavuştu. Sanat yaşamını televizyonda devam ettirdi.

Sadri Alışık genellikle, değişen toplumsal değerler içinde güzelliğe tutkun, umutlu, yaşama sevinciyle dolu, dürüstlüğü ve doğruluğu özleyen insan tipini oynadı.

Sinemanın yanısıra şiir ve resimle de uğraşan Alışık, beş yüzün üzerinde filmde rol aldı. En son rolü ise Yengeç Sepeti adlı dizide baba rolüydü.

SADRİ ALIŞIK VE ÇOLPAN İLHAN AŞKI NASIL BAŞLADI ? 

Çapkın, Hovarda  Sadri Alışık

Güzel ve mutlu bir ilişki yaşayan İlhan, o dönem karşılaştığı Sadri Alışık ile tanışması enteresan bir şekilde olmuştur.

O yıllar çapkınlık ve zamparalıkta sınır tanımayan Alışık, bir gün arkadaşlarının ısrarıyla Çolpan’ın rol üstlendiği tiyatro oyununa gider.Tiyatroya giriş yapan Alışık’ın bir anda çevresi güzel kadınlar ile dolar lakin o Çolpan İlhan’ı görür ve gözlerini üzerinden alamaz… Çolpan İlhan ile tanışmaya vesile olacak ilk cümlesi “bu küçük hanımefendiyi kim aldı buraya yahu “ sözleri oldu.Bunu duyan İlhan, sadece tebessüm ederek yetindi.O yıllar Neriman Alışık ile evli olan sanatçı,her gün başka çapkınlıkları ile tanınırdı.Daha sonra güzel bir arkadaşlık kuran Sadri ve Çolpan ikilisi bu dostluğun sonsuz bir mutluluğa gideceğini bile düşünmüyordu.

Aşkın Yeri Yalnızlar Rıhtımı

Birbirleriyle çok samimi vakitler geçiren iki arkadaşın birbirlerine aşık olmaları Yalnızlar Rıhtımı filmi ile başladı.Film Karaköy köprüsünde geçmesi dolayısıyla 19 gece çekimler için birlikte vakit geçiren ikili burada birbirlerine Aşık olurlar…

Lakin ortada problemler vardır.Çolpan İlhan Türk sinemasının ünlü oyuncusu Fikret Hakan ile nişanlıdır.O yıllar Fikret Hakan vatani görevini yapmaktadır. Askerdeki nişanlısına, Sadri Alışık’ı çok sevdiğini ve evleneceğini belirten bir mektup yazdı. Fikret Hakan  o dönem çok yıkıldığını ve üzüldüğünü ama seneler sonra bu  çifti mutlu görmesi sonucu sevindiğini de bir röportajında belirtmişti.

Demek ki gerçek bir aşk için terk edildim bu yüzden mutluyum demişti.

Sevdiği  Adamın Mezarına Her Gün Çiçek Bırakan Bir Kadın

Mutluluk 1995 yılında son buldu ama birbirlerine özlemi hala devam etti ta ki 25 temmuz 2014 sabahına kadar…Sadri Alışık Vefatından sonra her gün mezarına gidip çiçekler bırakan bir kadın vardı. Çolpan İlhan 25 temmuz 2014 tarihinde hayata gözlerini yumdu…

PLAKLARI 

Yeşilçam’ın en üretken olduğu dönemler olan 1960’lı ve 1970’li yıllarda Fikret Hakan’dan Fatma Girik’e , Yılmaz Köksal’dan Hülya Koçyiğit’e kadar onlarca sinema oyuncusu müzik plakları doldurmuşlardı. Bu plak yapma furyasına Sadri Alışık da katıldı ve birkaç 45’lik plak da o doldurdu;

1964 – Avare / Dalgamıza Bakalım – Serengil Plak 10003
1964 – Tophane Rıhtımında / Turist Ömer – Melodi Plak 2161
1970 – Turist Ömer Arabistan’da / Turist Ömer – Saner Plak 1003

ROL ALDIĞI BAZI FİLMLER

Günahsızlar (1944)
Fato / Ya İstiklal Ya Ölüm (1949)
İstanbul Geceleri (1950) – Kemal
Çakırcalı Mehmet Efe (1950)
İstanbul Çiçekleri (1951)
Hürriyet Şarkısı (1951)
Allaha Ismarladık (1951)
Kendini Kurtaran Şehir / Şanlı Maraş (1951)
Tanrı Şahidimdir (1951)
Vatan ve Namık Kemal (1951)
Yavuz Sultan Selim Ağlıyor (1952)
İki Süngü Arasında (1952)
Suçlu Benim (1953)
Soygun (1953)
Halıcı Kız (1953)

EN ÜNLÜ SÖZLERİ 

    

 

Etiketler

Merve BAYRAM

Merve BAYRAM Kimdir?30 ekim’de Sinopda doğdu. Çocukluk yıllarını pek yaramaz 90’lı yıllarının sonuna kadar doyasıya yaşamış bir kişidir. Akrep burcudur ve çoğunlukla sessiz biridir. Hatta bu yüzdendir ki kendini yazarak ifade etmesine çok sever. Soğuk kış gününde kahve içerken kitap okumaya bayılan hatta yaz günü hep bunun hayalini kuran birisidir. Yazılarında Teknoloji, Hayvanlar, Genel Kültür, Sağlık kısacası her türlü konuya yer vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün