Hayvanlar Alemi

Mükemmel Katil: Peygamberdevesi Karidesi

       Dünyanın en güçlü canlısı sadece 10 cm boyunda. Denizlerin hızlı, sağlam ve etkili ölüm makineleri. Avlanmak için ön kollarını kullanıyorlar ve bir boksör gibi yumruk atıyorlar. Ancak bu öyle bir yumruk ki saatte 80 km hıza ulaşabiliyor. Gücü ise 150 kg, yani ağırlığının tam 2500 katı. Bu canlı Mantis Karidesi veya diğer adıyla Peygamberdevesi Karidesi .

Her yönüyle hayret edilecek bir hayvan:

Öyle ki her alandaki bilim adamları güçleri, moleküler yapıları, görme yetenekleri gibi sıradışı özellikleri üzerinde birçok çalışma yapıyor.

400 den fazla farklı türü var ve en popüler türü çarpıcı renkleriyle göze batan Tavuskuşu Mantis Karidesi. Bazı türlerde avlanmak için kullandıkları ön ayaklar bir mızrak şeklinde. avı üzerinde ölümcül bir delik açıyor Bazı türlerde ise birer boks eldiveni veya çekiç şeklinde.

Dirseği olan bir kol gibi ön ayaklar. İstirahat halindeyken vücuda yakın duruyor. Avına saldıracağı zaman gerilmiş bir yay gibi dirsek açılıyor ve yumruğu patlatıyor. Bu yumruğun özelliği olması değil. Aynı zamanda hızlılar!Okyanusların en hızlı hareketini yapabiliyorlar. Bu hareket 800 mikrosaniyeden daha kısa sürede oluşuyor. Yani teorik olarak Mantis karidesleri göz açıp kapayıncaya kadar,  500 kez yumruk atabiliyor.

Bu öyle bir hız ki su içinde atılan yumruk ışık parlamasıyla sonuçlanan ve bilim adamlarının kavitasyon olarak adlandırdıkları süpe ısıtılmış bir baloncuğa neden oluyor. Av önce yumruğu yiyor, ardından ısı baloncuğu bir mermi hızında vücuduna çarpıyor. Artık hemen hemen kurtulmak için hiç bir şansı kalmıyor.  İster bir yengeç, ister bir istiridye olsun kabuklarında ölümcül delikler açılıyor.

Bu yumruklar o kadar güçlü ki cam akvaryumda muhafaza edilmeye çalışılan karidesler yumrukları ile akvaryum camını kırabiliyorlar. Bu yüzden bilim adamları araştırmaları için kullandıkları mantis karideslerini plastik tanklarda muhafaza ediyorlar.

Etiketler

Merve BAYRAM

Merve BAYRAM Kimdir?30 ekim’de Sinopda doğdu. Çocukluk yıllarını pek yaramaz 90’lı yıllarının sonuna kadar doyasıya yaşamış bir kişidir. Akrep burcudur ve çoğunlukla sessiz biridir. Hatta bu yüzdendir ki kendini yazarak ifade etmesine çok sever. Soğuk kış gününde kahve içerken kitap okumaya bayılan hatta yaz günü hep bunun hayalini kuran birisidir. Yazılarında Teknoloji, Hayvanlar, Genel Kültür, Sağlık kısacası her türlü konuya yer vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün