Tarih

Mısır Piramitleri

        Mısır; Dünyanın en zengin ve en güçlü medeniyetlerinden olduğu bir dönemde inşa edilen piramitler, özellikle de Büyük Giza Piramitleri, tarihteki en görkemli insan yapımı yapılardan bazılarıdır. Muazzam büyüklüğü, firavun veya kralın eski Mısır toplumunda oynadığı eşsiz rolü yansıtıyor. 

Piramitler, Eski Krallığın başından, Milattan sonra dördüncü yüzyılındaki Ptolemaik döneminin kapanmasına kadar inşa edilmesine rağmen, piramit binanın zirvesi, üçüncü hanedanlığın sonunda başladı ve kabaca altıncı yılına kadar devam etti.

Hanedanlar döneminin başından (MÖ 2950), kraliyet mezarları kayaya oyulmuştu ve piramitlerin öncüsü olan “mastabas” olarak bilinen düz çatılı dikdörtgen yapılarla kaplandı. Mısır’daki bilinen en eski piramit MÖ 2630 civarında, üçüncü hanedan Kralı Djoser için Saqqara’da inşa edildi. Basamaklı Piramit olarak bilinen bu geleneksel mastaba olarak başladı. Ancak çok daha iddialı bir şey haline geldi. Hikaye devam ederken, piramidin mimarı Imhotep’ti, Yaklaşık 1400 yıl sonra doktorların koruyucu azizi olarak tanımlanacak bir rahip ve şifacı olan Imhotep’ti. Djoser’in yaklaşık 20 yıllık saltanatı sonunda, piramit işçileri sonunda 62 metre yüksekliğe ulaşan altı basamaklı piramit inşa ettiler. Zamanının en yüksek binası bu piramitti.

Mısır Sanatı ve Mimarisi, Eski Mısır’ın yapıları, resimleri, heykelleri ve müttefiki sanatları, kralın kalıntılarının atıldığı büyük basamaklı Piramidi, anıtsal mimarinin hayatta kalan en eski örneğidir. Eski Krallığın mimarisi, büyük ölçekli binaların ve mezarların inşasında doğal kireç taşı ve granitlerin kullanıldığı anıtsal olarak tanımlanır ve bilinir. Bu dönemde inşa edilen tapınaklardan çok az kalıntılar kalmıştır.

4. Hanedanlığın krallarının gömüldüğü Giza‘daki piramit kompleksi, Mısırlı mimarların dünyanın harikası olan anıtlar inşa etme kabiliyetini gösteriyor. Büyük Khufu Piramidi başlangıçta yaklaşık 146 metre yükseklikte ve ortalama ağırlığı 2,5 ton olan yaklaşık 2,3 milyon blok içeriyordu. Piramitlerin amacı; kralların bedenlerini sonsuza dek korumaktı. Her piramidin bir vadi tapınağı, bir iniş, evreleme alanı ve kralın ruhuna yönelik dini törenlerin yapıldığı bir piramit tapınağı veya haç şapeli vardı. Giza’daki üç ana piramidin çevresinde, mastabas (Arapça kökenli bir kelim “kerpiç deposu” demektir), eğimli sürgülü düz mezarlar içeren bir nekropol (ölü şehir) büyüdü. 

Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı ?

4,500 yıllık rampa yapımı, firavun Khufu için dünyanın en eski insan yapımı yapılardan biri olarak bilinen Büyük Piramidi inşa etmek için kullanılmış olabilir. Ahşap direklerin, işçiler ve halatlar yardımıyla kızağı yokuş yukarı kaldırdığı kanısına varıldı. Kızağa bağlı halatlar, “kızak rampadan yukarı çekilmesini kolaylaştıracak” kuvvet çarpanı “gibi bir şey yaptı.

Bu sistem çok sayıda direk bulunan iki merdivenle çevrili merkezi bir rampadan oluşuyor. Taş bir blok taşıyan ve bu ahşap direklere halatlarla tutturulmuş bir kızak kullanarak piramitleri inşa ettikleri iddia edilir.

Bilim adamları, bunun, Mısır’ın güneyindeki Aswan’dan kuzeydeki Giza’ya, 800 kilometreden fazla piramitin 2,5 tonluk yapı taşlarını ve heykellerini hareket ettirmek ve çekmek için özel bir sistem olduğunu fark ettiler. Ayrıca, işçiler el emeğini azaltmak için kayma sürtünmesini sağlamak adına az miktarda su kullanmış olabilirler.

Mısır piramitlerinin özellikleri

Piramitlerin içi yazın soğuk, kışın sıcak olur. Her biri 20 ton olan taşlardan inşa edilmiştir. Bu taşları temin edilebilecek en yakın mesafe yüzlerce kilometre uzaktadır. Bu taşların nasıl getirildiği bilinmemektedir. Bitkiler piramidin içinde daha çabuk büyür. Piramitlerin içinde süt birkaç gün süreyle taze kalır ve daha sonra hiç bozulmadan yoğurt haline gelir. Üç Giza Piramidinin geometrik ve gözlemsel ilkelere dayalı bir plana göre inşa edildiği ve bu planın da doğrudan astronomik gözlemlere dayandığı ileri sürülmektedir. Piramitlerin üzerinden geçen meridyen karaları ve denizleri tam iki eşit parçaya bölmektedir. Aynı zamanda piramitlerin bazı odalarının içinde ne olduğuna hakkında bir bilgi yoktur. Araştırmacıların çoğu ya içinde kayboldu yada aynı yerde birkaç tur attılar fakat içlerini göremediler. Mısır piramitleri kimin adına yapıldıysa, onun bulunduğu odaya, doğduğu ve tahta çıktığı günler olmak üzere yılda iki defa güneş girmektedir. Piramitlerin içerisinde ultrason, radar, sonar gibi cihazlar çalışmamaktadır. Kirletilmiş suyu, birkaç gün piramidin içine bırakırsanız, suyu arıtılmış olarak bulursunuz.

Etiketler

Merve BAYRAM

Merve BAYRAM Kimdir?30 ekim’de Sinopda doğdu. Çocukluk yıllarını pek yaramaz 90’lı yıllarının sonuna kadar doyasıya yaşamış bir kişidir. Akrep burcudur ve çoğunlukla sessiz biridir. Hatta bu yüzdendir ki kendini yazarak ifade etmesine çok sever. Soğuk kış gününde kahve içerken kitap okumaya bayılan hatta yaz günü hep bunun hayalini kuran birisidir. Yazılarında Teknoloji, Hayvanlar, Genel Kültür, Sağlık kısacası her türlü konuya yer vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün