Hayvanlar Alemi

Karıncaların İlginç Özellikleri ve Hayatı

Koloni halinde ve insan yaşamına en yakın olan karıncalar genellikle sıcak iklimde yaşarlar. Ayrıca yeryüzünde bilinen 35 bin üzerinde karınca bulunmaktadır.  Karıncaların ilginç özelliklerinden bir tanesi de bütün böcekler arasında en büyük beyine sahip olarak bilinmesidir.

Karıncaların İlginç Yönleri

Karıncaların boyları genellikle 2 ile 7 mm arasında değişebilmektedir, ancak marangoz karıncalar olarak bilinen türlerde 2,54 cm bulunduğu görülmüştür. Bu canlılar kendi ağırlığının 20 katını kaldırabildiği gibi yiyecekleri ise katı bir şekilde yiyemedikleri için su halinde tüketirler.

Sizlerde dışarıda veya herhangi bir yerde toplu karıncaların birbiriyle olan dayanışmasını elbette görmüşsünüzdür. İşte bu kolonilerde her birinin ayrı görevleri ve iş paylaşımı bulunmaktadır.

İşçi karıncalar dışarıda bir yiyecek kaynağı bulduklarında kolonide ki diğer karıncaları buraya çekmek için özel koku salgılarlar. Bu çalışkan canlıların ortalama ömrü ise 45 ile 60 gün arasındadır.

karincalar

Tüm böcekler gibi karıncalarında 6 bacağı vardır. Karıncalar gri, kırmızı, siyah ve sarı gibi renklerde olabilirler. Karıncaların en ilginç özelliği ise başka yuvalara saldırıp henüz yumurtadan çıkmamış olan karıncaları kaçırıp koloniler için köle haline getirmektedir.

Dünya’nın bilinen 100 milyon yıllık, en yaşlı karıncası, bir amberin içinde korunmuş şekilde bulunmuştur. Adı Sphecomyrma freyi olan ve eşek arısına benzeyen bu karınca, Harvard Üniversitesi, Zooloji müzesinde, sergilenmektedir.

Bu canlıların akciğeri yoktur. Oksijen vücutlarına tüm bedenini yayılmış tüm deliklerden girer. Karbondioksit de aynı deliklerden çıkar.

Kraliçe karıncaların doğduklarında kanatları vardır. Başka koloniler kurmak için uçup giderler. Kraliçe karıncalar 15 yıl yaşayabilir ve bir kez çiftleşmesi gerekir.

Karınca  Türleri

Marangoz Karıncalar:  Yırtıcı bir yapıya sahiptirler ve bir gün içinde onlarca böcek toplayabilirler. Marangoz karıncalar ölü veya diri ağaçları yuva edinirler.

Etiketler

Bilgi Tarifi

En kapsamlı Türkçe bilgiler sitesi. Hayvanlar, gezegenler, insanlar, tarih, bilim, ülkeler, uzay, doğa ve daha birçok konu hakkında ilginç bilgiler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün