Sağlık

Islak Saçla Yatmanın Zararları Nelerdir?

       Havaların yavaş yavaş soğuması ile beraber grip ve hastalıklardan da söz edilmeye başlandı tekrar. Soğuk havalara karşı sizin de tedbirler almanız ve hatalardan uzak durmanız iktiza ediyor. Günümüzde pek çok insanın yaptığı bir hata var. Özellikle de daha uzun saçlara sahip olduğu için kadınlar bu hatayı daha fazla yapıyor. O hata da ıslak saçlarla yatmaktır.

Pek çok insan duş alıp yatmayı seviyor. Günün yorgunluğunu atmış bir şekilde yatağa girmek vücudu rahatlatıyor ve rahat bir uykuyu vat ediyor insana. Ama duşun ardından iyice bir kurulanmak gerekiyor. Çünkü ıslak saçlayatmak oldukça zararlı. Kesinlikle saçlar önce havlu ile sarılmalı daha sonrada kuru bir havlu ile kurulanmalıdır.

 

Bakterilere Karşı Savunmasız Kalırsınız

Islak saç ile yattığınız zaman birçok rahatsızlıkla karşılaşabilirsiniz. İlk sırada da üşütme yer alıyor. Odanızın sıcaklık dengesi nasıl olursa olsun nemli saçlar sıcaklık dengesini düşürecektir. Ayrıca nemli yastığınızdaki bakterilerde başınıza bela açabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar ile karşılaşmanız mümkündür böylece. Çünkü nemli saçlar bakterilere karşıfazlasıyla savunmasız kalır.

Dolayısıyla bakterilerin vücudunuzu sarması daha kolay olacaktır. Islak saçlar ile yatağa girip uykuya dalmak sabahki ruh halinizi vegörünümünüzü de etkileyecektir. Saçlarınız dağınık ve kötü görünecektir. Hatta cildiniz de kuru bir yapıya sahip olacak ve sivilce ile akne gibi olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalacaksınız. Bunları yaşamak istemezsiniz değil mi?

Saçlarınızı Kurutmaya Özen Gösterin

– Saçlarınızı kurutmadan dışarı çıkmayın.
– Banyodan sonra saçlarınızı kurutma makinesi ile kurutun ve diplerinin nemli kalmasını önleyin.
– Saçlarınızı banyodan sonra evde olsanız bile mutlaka kurulayın.
– Saçlarınız ıslak olarak acil sokağa çıkmanız gerekiyorsa baş, ense ve kulaklarınızı mutlaka bir bere ve atkı ile kapatın.
– Açık alanlarda ve hava akımının yoğun olduğu yerlerde bulunmaktan kaçının.

Etiketler

Merve BAYRAM

Merve BAYRAM Kimdir?30 ekim’de Sinopda doğdu. Çocukluk yıllarını pek yaramaz 90’lı yıllarının sonuna kadar doyasıya yaşamış bir kişidir. Akrep burcudur ve çoğunlukla sessiz biridir. Hatta bu yüzdendir ki kendini yazarak ifade etmesine çok sever. Soğuk kış gününde kahve içerken kitap okumaya bayılan hatta yaz günü hep bunun hayalini kuran birisidir. Yazılarında Teknoloji, Hayvanlar, Genel Kültür, Sağlık kısacası her türlü konuya yer vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün