Coğrafya

Hiçbir yere kıyısı olmayan deniz: Sargasso Denizi

      Sargasso Denizi, Atlas Okyanusu’nun kuzey-batı kesiminde (Bermuda), Sargassum türü yüzer alglerle kaplı, elips biçimli ve görece durgun su kütlesi. Bermuda Adalarını çevreleyen Sargasso Denizinden ilk kez söz eden Kristof Kolomb’dur.

1492’deki birinci yolculuğunda denize ulaşan Kolomb, algleri görünce karanın yakın olduğu kanısına vararak yoluna devam etti. Ama bu yüzen bitki kütlesi içinde kaybolmaktan çekinen eski denizcilerin çoğu Sargasso Denizinden gereksiz bir korku duydu.

Sargasso Denizi: Kıyısız Deniz Dünya üzerindeki uzaktan bakıldığında en kolay seçilen, en büyük su kütlelerine okyanus adı veriliyor. Okyanus, tanımı gereği çok belirsiz bir kavram, dolayısıyla dünyanın çeşitli yerlerinde okyanuslar farklı şekillerde sınıflandırılmakta. Denizler ise okyanusların karaların içlerine giren parçaları olarak tanımlanıyor.

İnsanlık tarafından tarih boyunca defalarca unutuluyor olsa da, dünya yüzeyindeki tüm su kütleleri karaların boşluklarını dolduran, dünya için oldukça ince bir tabakadan ibaret. Doğal olarak denizler de dahil her su kütlesinin karalarla kıyısı olmak zorunda. Sargasso Denizi adı verilen bölge ise okyanus ortasındaki izole yapısından dolayı, hiçbir karaya kıyısı olmayan deniz olarak adlandırılıyor. Atlantik (Atlas) Okyanusu’nun kuzey kesiminde bulunan, Bermuda Şeytan Üçgeni’nin de bir kısmını kapsayan Sargasso Denizi oldukça kendine özgü bir yapıya sahip. Çevresinde sürekli olarak dönen akıntılar var ve yoğun şekilde Sargassum adlı kahverengi algleri, yani su yosunlarını barındırıyor.

Okyanus akıntıları bölgeyi izole ediyor ve Sargasso Denizi kendine özgü ekosistemini korumaya devam ediyor. Saat yönünde dönen okyanus akıntılarının çevrelediği bu bölge görece durgun bir yapıya sahip. Batıda Körfez Akıntısı, kuzeyde Kuzey Atlantik Akıntısı, doğuda Kanarya Akıntısı ve güneyde Kuzey Ekvator Akıntısı ile çevrelenmekte. Kuzey Atlantik sert soğuk bir iklime sahip olsa da, Sargasso Denizi enteresan bir şekilde sıcaktır.

Etiketler

Merve BAYRAM

Merve BAYRAM Kimdir?30 ekim’de Sinopda doğdu. Çocukluk yıllarını pek yaramaz 90’lı yıllarının sonuna kadar doyasıya yaşamış bir kişidir. Akrep burcudur ve çoğunlukla sessiz biridir. Hatta bu yüzdendir ki kendini yazarak ifade etmesine çok sever. Soğuk kış gününde kahve içerken kitap okumaya bayılan hatta yaz günü hep bunun hayalini kuran birisidir. Yazılarında Teknoloji, Hayvanlar, Genel Kültür, Sağlık kısacası her türlü konuya yer vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün