Teknoloji

Google Chrome Artık Bildirecek!

       Popüler internet tarayıcısı Google Chrome, önümüzdeki aylardan itibaren adres çubuğunun yanında duran ‘güvenli’ ibaresini kaldırmaya hazırlanıyor.

Son yıllarda milyonlarca kişi tarafından en çok kullanılan internet tarayıcılarının başında Google’ın geliştirdiği Chrome gelmektedir. Chrome’u kullananların bildiği üzere, internette gezinti yapıldığı esnada bazı sitelerin adres çubuğunda ‘güvenli’ ibaresi yer almaktadır. Chrome bu ibareyi HTTPSprotokolüne sahip siteler için belirtmektedir.

Popüler internet tarayıcısı bu uyarı şeklini Eylül ayından itibaren tersine çevirmeyi planlıyor. Bir süre önce arayüzünde değişiklik sinyali veren internet tarayıcısı Chrome, bundan böyle HTTPS protokolüne sahip sitelerin yanında sadece bir kilit simgesi belirtecek ve ‘güvenli’ açıklamasına yer vermeyecek.

Google Chrome’un yapacağı söz konusu bildirim değişikliği ile aslında, tüm internet sitelerinin HTTPS protokolüne sahip olması gerektiğini vurgulamış oluyor. Yeni özelliğe ise geliştirme aşamasında olan Chrome 69 sürümü ile geçilmesi bekleniyor.

Google’a ait yetkili kaynaklardan gelen açıklamalara göre tarayıcıdaki trafiğin büyük kısmının HTTPS protokolü ile sağlandığını belirterek, kullanıcıların karşısına ‘güvenli’ ibaresini çıkarmaya gerek olmadığını belirtiyor. Bu durumun aksine HTTP protokolüne sahip internet sitelerini Chrome, güvenli olmadıklarını belirtecek.

Her ne kadar günümüzdeki pek çok sitenin HTTP protokolüne sahip olduğu için Chrome’un ‘güvenli’ ibaresini eklemesi gereksiz gibi görünse de, bazı kullanıcılar için bu durumu anlaması zaman alabilir. Girdikleri sitelerin adres çubuğunda ‘güvenli’ açıklamasını görmeyen kullanıcılar yanlış bir yere girdiklerini düşünebilirler.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus, Chrome’un güvenli siteleri bildirmek yerine HTTP protokolüne sahip olan siteleri güvensiz olarak bildirmesi oluyor. İnternette her geçen gün gerçekleşen yeniliklere, birbirleri ile rekabet halinde olan tarayıcıların da ayak uydurduğunu söyleyebiliriz.

Etiketler

Merve BAYRAM

Merve BAYRAM Kimdir?30 ekim’de Sinopda doğdu. Çocukluk yıllarını pek yaramaz 90’lı yıllarının sonuna kadar doyasıya yaşamış bir kişidir. Akrep burcudur ve çoğunlukla sessiz biridir. Hatta bu yüzdendir ki kendini yazarak ifade etmesine çok sever. Soğuk kış gününde kahve içerken kitap okumaya bayılan hatta yaz günü hep bunun hayalini kuran birisidir. Yazılarında Teknoloji, Hayvanlar, Genel Kültür, Sağlık kısacası her türlü konuya yer vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün