Sağlık

Ekmek Ağacı Meyvesi Nasıl Bir Meyvedir?

Ekmek ağacı meyvesi 3000 yıldır tarımı yapılan, Papua Yeni Gine’ye özgü bir meyvedir. Pasifik adaları bölgesinde yaygın olarak tüketilir ve ayrıca Karayipler, Hindistan ve Afrika’da da yetişir. Lezzet açısından, meyve olarak ilk sıralarda tercih edilmese bile, besin değeri zengin olduğu ve besin kıtlığına çare olabileceği için önemli kabul edilir.

Ekmek ağacı tropik meyvesinin bilimsel adı Artocarpus altilis‘dir ve yumru şeklinde görünümlü, patatesimsi etli bir meyvedir. Pasifik adalarında kültürel bir sembol ve temel besin maddesidir. Ağaçlar 14-21 metre arası uzayabilir, yetiştirmesi kolaydır ve çok bakım gerektirmez. Bu sert gövdeli ağaçlar beş yıl sonra meyve verir ve on yıllarca meyve vermeye devam eder.

Yuvarlar ve elips şeklindeki meyvelerin ağırlığı çeyrek kilodan beş buçuk kiloya kadar değişir. Olgun bir ekmek ağacı meyvesi düz veya girintili çıkıntılı kabuklu olabilir. Meyvenin yumuşak ve kremsi bir yapısı vardır ve çiğ yendiğinde bile biraz şekerlidir.

Ekmek ağacı meyvesinin faydaları nelerdir?

1- Sindirim Sistemi Sağlığını Artırır:

2- Kan Şekerini Dengeler:

3- Tansiyonu Düzenler ve Düşürür:

4- Harika Bir C Vitamini Kaynağıdır, Enfeksiyonları Önler:

5- Kalbi Güçlendirir ve Sağlıklı Tutar:

6- Geceleri Daha İyi Uyumanızı Sağlar:

7- Beyin Fonksiyonlarının Güçlenmesine ve Gelişmesine Yardım Eder:

8- Çeşitli Kanser Risklerini Düşürür:

9- Cilt Sağlığını İyileştirir:

Ekmek Ağacı Meyvesinin Yan Etkileri / Zararları

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Ekmek Ağacı Meyvesi Tüketimi: Bu meyvenin hamilelikte ilaç olarak kullanımı hakkında yeterli bilgi yoktur. Tıbbi dozlarda kullanmanız önerilmez. Besin miktarlarında kullanımı güvenlidir.

Kanama Düzensizlikleri: Meyvenin kanama riskini artırabileceğine ilişkin şüpheler vardır. Bu durumu olan kişiler meyveyi ilaç olarak kullanmamalıdır.

Alerjiler: Muz ve benjamine hassasiyeti olan kişilerde alerji yapabilir.

Hipotansiyon: Meyve tansiyonu düşürebilir. Düşük tansiyonu olan kişilerin tüketmesi durumunda tansiyonları aşırı düşebilir.

Etiketler

Merve BAYRAM

Merve BAYRAM Kimdir?30 ekim’de Sinopda doğdu. Çocukluk yıllarını pek yaramaz 90’lı yıllarının sonuna kadar doyasıya yaşamış bir kişidir. Akrep burcudur ve çoğunlukla sessiz biridir. Hatta bu yüzdendir ki kendini yazarak ifade etmesine çok sever. Soğuk kış gününde kahve içerken kitap okumaya bayılan hatta yaz günü hep bunun hayalini kuran birisidir. Yazılarında Teknoloji, Hayvanlar, Genel Kültür, Sağlık kısacası her türlü konuya yer vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün