Coğrafya

Büyük Mavi Çukur Belize

        Gezegenin – Büyük Mavi Delik – gizemlerinden biri, Atlas Okyanusunda, Belize Barrier Reef’in kalbinde yer alır. Büyük sualtı mağaralarının güzelliğini yalnızca kuşbakışı görüntülerden değerlendirebilirsiniz. Derinlikteki keskin bir fark nedeniyle su aniden rengini gök mavisinden koyu maviye dönüştürür. Böylece, bu doğal fenomen çok etkileyici görünüyor.
Mağara, görkemli görünümünü arttıran ideal dairesel şekle yakındır. İlk bakışta, mağaranın derinliğinin inanılmaz derecede yüksek olduğu anlaşılıyor. Aslında, mağaranın çapı yaklaşık 300 metre iken, ancak 100 metreyi aşıyor. Bilim adamlarının keşfettikleri gibi mağara, Buz Devri’nden 200 milyon yıl önce oluştu.
Bir zamanlar o yerde kireç taşı mağaraları olmuştu, ancak buz eriyinceye dek yıkanıp büyük bir kase yuvarlak şekilleniyordu. Bu eşsiz su altı mağaranın öncüsü, dünyaca ünlü bir kâşif Jacques Cousteau’ydu. Ayrıca, yukarıda bahsedilen ortaya çıkış teorisinin yazarıdır. 1972’de Cousteau ekibi tarafından yapılan geniş çaplı bir çalışmanın ardından, Büyük Mavi Delik, dalgıçlar için dünyanın dört bir yanından cazibe merkezi haline geldi. Sualtı mağaralarının yüzeyindeki yaşam şaşırtıcı ve inanılmaz derecede çeşitlidir, tabanı ıssız kalır. 
NASIL OLUŞTU?
Bilim insanlarına göre bu çukur Buz Çağı esnasında deniz düzeyinin şimdilik düşük bulunduğu bir dönemde bir mağara  olarak oluşmaya başlamıştır. Deniz düzeyinin artması neticesinde da bu alan sular altında kalmış ve basınca karşı koyamayan mağara tavanı çökmüştür.
Eskiden Maya medeniyetinin bir parçasını meydana getiren yerli halk büyük mavi çukurun oluşumu ile alakalı bu kuramı kabul etse de başka bir kuram de halkın birtakım kesiminin inandığı şekliyle mağarada hayat sürdürdükleri inanılan tanrıların insanlara küstükleri ve mağarayı terk ettikten sonra mağaranın çökmesidir. Yerli halk, tanrıları bölgeyi terk ettikten sonra belaların gelmeye başladığını anlatmakta ve büyük mavi çukuru bugün bile mabet olarak kullanmaktalar. Hatta bölümde yaşam sürdüren birtakım şahıslar geceleri bu çukurun gümüş rengine döndüğünü bile iddia etmektedir.
Etiketler

Merve BAYRAM

Merve BAYRAM Kimdir?30 ekim’de Sinopda doğdu. Çocukluk yıllarını pek yaramaz 90’lı yıllarının sonuna kadar doyasıya yaşamış bir kişidir. Akrep burcudur ve çoğunlukla sessiz biridir. Hatta bu yüzdendir ki kendini yazarak ifade etmesine çok sever. Soğuk kış gününde kahve içerken kitap okumaya bayılan hatta yaz günü hep bunun hayalini kuran birisidir. Yazılarında Teknoloji, Hayvanlar, Genel Kültür, Sağlık kısacası her türlü konuya yer vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün