Sağlık

Ahlat Ağacı (Yaban Armudu) nedir?

       Ahlat bitkisi doğa ortamında kendiliğinden yetişen yabani bir armuttur. Toplumda yaban armudu olarak da bilinen Ahlat bitkisi birçok nitelikleri sayesinde diğer bitki türlerinden ayrılmaktadır. Bu bitki türünü diğer bitki türlerinden ayıran en belirgin nitelik ise hemen her iklimde yetişebilmesidir. Ahlat bitkisinin yetişmesi için iklim şartlarının fazla bir önemi bulunmamaktadır. Bundan dolayı bu bitki türü her iklimde kolayca yetişebilmektedir. Bu bitki daha çok ormanlık alanlarda ve bozkır alanlarında yetişmektedir.

Ahlat Bitkisinin Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Bu bitki türünün birçok özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri sayesinde diğer bitki türlerinden oldukça farklıdır.

İşte Ahlat bitkisinin başlıca özellikleri;

Boyu yaklaşık olarak 9 metreye kadar ulaşabilmektedir. Dolaysıyla bitki türleri arasında en kısa boylu bitkilerdendir. Yaprakları oldukça tüylüdür. Oldukça mayhoş bir kokuya sahiptir. Yapraklarının rengi koyu gridir. Kış mevsiminin sonlarına doğru çiçek açmakta ve yaz mevsiminin ortalarına doğru meyvelerini yenilemektedir. Ahlat bitkisi oldukça dikenli ve oldukça sert bir yapıya sahiptir. Meyveleri ise oldukça sert ve kabızlık rahatsızlığına neden olabilmektedir. Bitkinin içeriğinde C, B, karoten, pektin ve asitler yer almaktadır.

Ahlat Bitkisinin Başlıca Faydaları Nelerdir?

 • Ahlat bitkisinin pek çok yararı bulunmaktadır. İşte Ahlat bitkisinin başlıca faydaları;
 • Vücudumuzda yer alan alkalitleri düzenlemektedir.
 • Sakinleştirici özelliğe sahiptir.
 • İdrar yollarında meydana gelen hastalıkları kısa sürede ortadan kaldırma özelliğine sahiptir.
 • İdrar sökücü özelliğe sahiptir.
 • İshal kesici özelliğe sahiptir.
 • Zehirli haşere sokmalarında meydana gelen zehrin etkisini yok etmektedir.
 • Kalbin çalışma işlevinin kuvvetlenmesini sağlamaktadır.

Ahlat Bitkisinin Ülkemizdeki Kullanımı

Ahlat bitkisi geçmiş dönemlere göre günümüzde başta ülkemizde olmak üzere birçok ülkede yoğun ilgi görmektedir. Faydalarının oldukça fazla olması sebebi ile ilgi gören bu bitki türü Türkiye’de hemen her yaştan kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Tek bir yan etkisinin kabızlık yapması olduğu Ahlat bitkisi bu yan etkisi dışında herhangi bir yan etkisinin bulunmaması bu bitki türünü popüler bir konuma getirmiştir.

Ahlat Bitkisinin Kullanımı Nasıldır?

Bu bitki ile ilgili başlıca faydaları hakkında bilgiler verdikten sonra şimdi de bu bitki türünün tüketimi ile ilgili bilgileri verelim. Ahlat bitkisinin kullanımı oldukça basittir. Bu bitki türünden faydalanmak için yapmanız gerekenler şunlardır;

İlk olarak bitkinin yaprakları temizlenir.

Sonrasında bir kâse içerisine bir miktar su ile birlikte konularak birkaç dakika kaynatılır.

Kaynatma işleminden sonra su ile birlikte düzenli olarak tüketilir. Görüldüğü üzere bu bitkinin kullanımı son derece kolay ve pratiktir.

Ahlat Bitkisini Diğer Bitkilerden Ayıran Başlıca Nitelikleri Nelerdir?

 • Ahlat bitkisini diğer bitki türlerinden ayıran pek çok nitelikleri bulunmaktadır. Bu nitelikler ise şunlardır;
 • Ahlat bitkisinin boyu diğer bitkilere göre daha kısadır.
 • Tadı diğer bitkilere göre daha ekşimsidir.
 • Yapısı diğer bitkilere göre daha serttir.
 • Başka bitkiler kabızlık sorununa iyi gelirken Ahlat bitkisi tam tersine kabızlık problemine sebep olabilmektedir.
 • Diğer bitkiler sınırlı iklimlerde yetişebilirken Ahlat bitkisi her iklimde yetişmektedir.

Ahlat Bitkisini Nerede Bulabilirsiniz?

Ahlat bitkisinin kullanımı hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu bitki türünü nerede bulabileceğiniz hakkında bilgiler sunalım. Makalemizin üst kısmında da belirttiğimiz üzere Ahlat bitkisi genel olarak ormanlık ve bozkır alanlarında yetişmektedir.

Dolayısıyla bu bitki türünü en fazla bu alanlarda bulabilirsiniz. Bununla birlikte başta internette yer alan pek çok aktar sitelerinde ve birçok satış noktalarında bulabilir ve sipariş verebilirsiniz.

Görüldüğü üzere Ahlat bitkisi birçok bakıma diğer bitkilerden farklılık göstermektedir. Makalemizde Ahlat bitkisi hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir. Sizler de Ahlat bitkisinin faydalarından yararlanmak isterseniz bu bitki türünün satıldığı yerler ile iletişim kurabilir ve Ahlat bitkisini sipariş vererek yukarıdaki uygulanış tarifini gerçekleştirebilirsiniz.

Ahlat Bitkisinden Pekmez Nasıl Yapılır?

Genellikle başka yabani meyveler ile karıştırılıp yapılır. Genellikle kışın yenilen bu ahlat pekmezi, sulandırılarak etli ekmek, çörek ve pilavın yanında içilmektedir. Bazı bölgelerde ise Ahlat bitkisinden hoşaf da yapılmaktadır. Bu ilginç meyvenin turşusu bile yapılmaktadır. Şimdide bu yararlı bitkinin faydalarından bahsedelim. Bu ilginç bitkinin meyveleri ishal rahatsızlığını keser ve zehirli hayvan sokmalarında kullanılır. Tabii ki de bu meyveden yararlanırken bilinmesi gereken bir kaç püf nokta vardır. Eğer aç karın ile fazla yenirse kabızlığa neden olur. Tok karın ile az yenilmelidir.

Bu bitki fazla bilinmeyen bir bitki, Kısaca bu bitki bize doğanın adeta bir lutfü. Ara sıra küçük doğa gezileri yapıp bitkileri keşfetmek eğlenceli ve stres atıcı olabilir. Bu bitkiyi toplayıp ister meyvesini yiyip ister pekmezini yapabilirsiniz. Kısaca bu bitkiden yararlanmalısınız.

Ahlat Bitkisinin bir diğer farklı yapılış şekli Kavut’tur ve hala köylerde sevilerek yenilen bir çerezdir. Ahlatın bilimsel adı Pyrus elaeagnifolia’dır. Her ülkede rahatlıkla bulanabilir her ülkede yetişebilir. Diğer ülkelerde de faydası bilinen bu bitki yabancı ülkelerde de kullanılır.

Etiketler

Merve BAYRAM

Merve BAYRAM Kimdir?30 ekim’de Sinopda doğdu. Çocukluk yıllarını pek yaramaz 90’lı yıllarının sonuna kadar doyasıya yaşamış bir kişidir. Akrep burcudur ve çoğunlukla sessiz biridir. Hatta bu yüzdendir ki kendini yazarak ifade etmesine çok sever. Soğuk kış gününde kahve içerken kitap okumaya bayılan hatta yaz günü hep bunun hayalini kuran birisidir. Yazılarında Teknoloji, Hayvanlar, Genel Kültür, Sağlık kısacası her türlü konuya yer vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün