Coğrafya

Kapadokya Nasıl Oluşmuştur?

      Kapadokya öyle bir yer ki, Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinin başında, dünya da ise ender görsel güzelliklerin başında yer alıyor.

Kapadokya, genel itibariyle Nevşehir İlinin 20 km çevresini kapsayan bir bölgedir. Bu kapadokya bölgesinin en önemli merkezleri, ilçelerini; Ürgüp, Göreme ve Avanos oluşturur.

Kapadokya bölgesinin genel özellikleri ise;

  1. Rakım: 1.043 m
  2. Alan: 563 km²  şeklinde sıralanabilir.

Nasıl Oluşmuştur?

Tahmini ve jeolojik bilgiler doğrultusunda kapadokya bölgesinin ve bölgeye ait peribacalarının 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu düşünülmektedir. Düz bir tabaka şeklinde oluşan bu yumuşak tabakalar milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgarlar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan esrarengiz ve eşsiz güzellik..

Kapadokya bölgesine insan’ın yerleşimi Paleolitik döneme kadar uzanmaktadır. Hititlerin yaşadığı bu topraklar sonraki dönemlerde Hıristiyanlığın en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Kayalık oyma evler ve kiliseler, bölgeyi o dönemde Roma İmparatorluğu baskısından kaçan Hıristiyanlar için mükemmel bir sığınak haline getirmiştir.

Kapadokya bölgesi, doğanın ve tarihin ayrılmaz bir parçasıdır. Coğrafi olaylar Peribacalarını oluştururken, tarihsel olarak insanlar bu surlarda oyma evler, kiliseler ve manastırlar inşa ettiler ve binlerce yıldır uygarlık izleri taşıyorlardı. İnsan yerleşimlerinin Paleolitik döneme kadar uzandığı Kapadokya’nın yazılı tarihi Hititlerle başlar. Kapadokya, tarih boyunca bir ticaret kolonisi olan ve ülkeler arasında ticari ve sosyal köprüler kuran İpek Yolu’nun en önemli kavşaklarından biridir.

M.Ö. 12. yüzyılda Hitit İmparatorluğu’nun çarpışması bölgede karanlık bir dönüşe girdi. Bu dönemde, Hitit Krallıkları Asur ve Frigya’nın bölgedeki hakimiyetini etkiledi ve 6. yüzyılda Pers işgaline kadar dürdü.

Üçüncü yüzyılda Hıristiyanlık Kapadokya’ya geldi ve bölge bir eğitim merkezi haline geldi ve onlara düşündü. 303 ile 308 arasında Hıristiyanlar üzerindeki baskı arttı. Bununla birlikte, Kapadokya baskıdan korunmak ve Hıristiyan öğretiyi yaymak için ideal bir yerdir. Derin vadiler ve barınaklar, Roma askerleri için güvenli bir alan sağlayan volkanik yumuşak kayalardan korunmaktadır.

 

Etiketler

Merve BAYRAM

Merve BAYRAM Kimdir?30 ekim’de Sinopda doğdu. Çocukluk yıllarını pek yaramaz 90’lı yıllarının sonuna kadar doyasıya yaşamış bir kişidir. Akrep burcudur ve çoğunlukla sessiz biridir. Hatta bu yüzdendir ki kendini yazarak ifade etmesine çok sever. Soğuk kış gününde kahve içerken kitap okumaya bayılan hatta yaz günü hep bunun hayalini kuran birisidir. Yazılarında Teknoloji, Hayvanlar, Genel Kültür, Sağlık kısacası her türlü konuya yer vermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün